Często zadawane pytania

FAQ, czyli często zadawane pytania

  • Czy zbiórkę na globalICF.org może założyć każdy?

    Zbiórkę może założyć każda osoba, która ukończyła 18 lat, a także osoby, które ukończyły 13 lat, jednak wtedy jest niezbędna zgoda opiekuna prawnego. Zbiórki mogą zakładać także organizacje pozarządowe.

  • Czy aby założyć zbiórkę, muszę mieć konto?

    Konto na portalu jest niezbędne, aby założyć zbiórkę. Jest to spowodowane przede wszystkim środkami bezpieczeństwa – zweryfikowane konto jest bardziej wiarygodne.

  • Ile zbiórek mogę założyć?

    Zbiórki możesz zakładać za każdym razem, gdy tego potrzebujesz. Nie ma limitu, który w pewnym momencie mółby uniemożliwić Ci założenie zbiórki.

  • Czas zbiórki się zakończył, ale nie udało mi się uzbierać potrzebnej kwoty. Czy mogę wznowić zbiórkę?

    Istnieje możliwość wznowienia zbiórki i dalszej walki o realizację celu. Pamiętaj, że dotychczasowo dostępne środki są do Twojej dyspozycji. Zlecenie ich wypłacenia możesz zlecić w każdej chwili.

  • Czy zbiórki internetowe są bezpieczne?

    Dokładamy wszelkich starań, aby zbiórki na naszym portalu były wiarygodne – czynimy to poprzez weryfikację użytkowników. Niemniej Darczyńca sam musi podjąć decyzję, czy dana zbiórka wzbudza jego zaufanie na tyle, by wesprzeć ją swoją darowizną.

  • Czy mogę wesprzeć zbiórkę dowolną kwotą?

    Tak! Każdy Darczyńca sam decyduje o wysokości wsparcia, jakie chce udzielić potrzebującemu.

  • W jaki sposób mogę wesprzeć zbiórkę?

    Wpłaty na zbiórki można dokonać w bardzo prosty sposób za pomocą płatności on-line (PayU) lub przelewu tradycyjnego, warto jednak pamiętać, że w przypadku tego ostatniego księgowanie wpłaty może potrwać nieco dłużej.

  • Na jaki cel mogę założyć zbiórkę?

    Jesteśmy po to, aby pomóc Ci w uzbieraniu potrzebnej kwoty na dowolny cel. Może mieć on charakter charytatywny, ale pieniądze możesz zbierać na własny projekt, prezent lub podróż marzeń. O wykluczeniach z powodu niezgodności z prawem możesz przeczytać w naszym regulaminie.

  • Czy muszę założyć konto, aby wesprzeć zbiórkę?

    Nie. Wspierać możesz bez zbędnych ograniczeń czy rejestracji. Jeżeli bardzo Ci zależy na sukcesie kampanii, to jej adres możesz udostępniać dalej. Założenie konta jest wyłącznie niezbędne do założenia internetowej zbiórki.

  • W jaki sposób mogę się dowiedzieć o rezultacie zbiórki?

    Wszystkie aktualizacje pojawią się na stronie zbióki, którą wsparłeś, więc zaglądaj tam regularnie, aby sprawdzić, jak zakończyła się inicjatywa. Gdy cel zbiórki zostanie osiągnięty, otrzymasz wiadomość e-mail o uzbieraniu całej kwoty.

  • Czy potrzebuję zezwolenia na prowadzenie zbiórki internetowej?

    Od 18 lipca 2014 roku zbiórki pieniężne, gdzie darowizny są wpłacane bezpośrednio na konto bankowe nie podlegają ustawie o zbiórkach publicznych, w związku z czym osoby zakładające zbiórki nie potrzebują pozwoleń ani zgłoszeń.

  • Czy od otrzymanych pieniędzy musze zapłacić podatek?

    Wpłaty przekazywane w ramach prowadzonych zbiórek stanowią darowizny. W związku z tym, jeżeli organizuje się zbiórki jako osoba fizyczna to nie ma konieczności płacenia podatków ani dokonywania j zgłoszeń, jeżeli żadna z wpłacających osób nie przekaże kwoty przekraczającej 4 902 zł (w ciągu ostatnich 5 lat).

  • Jak długo trwa proces publikacji mojej zbiórki przez ICF?

    Zwykle po przesłaniu kampanii do akceptacji jej publikacja zajmuje nam kilka godzin. Może się jednak zdarzyć, że z powodu np. konserwacji serwisu internetowego lub ilości stworzonych zbiórek proces ten się przedłuży do 5 dni roboczych. Jeżeli Twoja kampania nie pojawi się w tym czasie w naszym serwisie, koniecznie skontaktuj się z nami przy pomocy formularza.

  • Do jakiej kategorii mam przypisać swoją kampanię? Co one oznaczają?

    W naszym serwisie oferujemy 4 główne kategorie, pozwalają one pomagającym na odnalezienie i wsparcie celów, którymi są zainteresowani.

    Do kategorii Życie i zdrowie można przypisać kampanie związane z leczeniem i ratowaniem życia osób, których stan wymaga interwencji medycznej – nagłej i jednorazowej oraz kompleksowej i długoterminowej.

    Zwierzęta i przyroda to kategoria, w której zbierane są środki na ratowanie życia i zdrowia zwierząt oraz na interwencję w przypadku ochrony środowiska – zaprzestanie szkodliwemu działaniu czynników zewnętrznych lub działaniu na rzecz utrzymania dotychczasowego stanu fauny, flory lub elementów krajobrazowych na danym terenie.

    W kategorii Potrzeby specjalistyczne zbiórki organizowane są w celu poprawienie warunków bytowych lub skorzystanie z fachowej pomocy. Tutaj fundusze można zbierać zarówno na sprzęt poprawiający jakość życia lub na opłacenie usługi, która pomoże rozwiązać ciążący na nas i trudny do pokonania samemu problem (np. usługi budowlane czy prawnicze).

    W Projektach i inicjatywach umieścisz pomysły, które pozwolą Tobie lub społeczności skorzystać z zebranych środków – w sposób gospodarczy, na cele kulturalne i animacyjne, projekty charytatywne i środowiskowe oraz wszystko inne co Ci przyjdzie do głowy. W kampaniach tej kategorii możesz przykładowo zbierać na własny biznes, działalność organizacji lub jednorazowe wydarzenie służące czy zrzeszające społeczność.

    Zbierasz na wakacje, prezent lub po prostu dla siebie. A może Twój pomysł nie mieści się w żadnej z naszej kategorii? Skorzystaj z kategorii Inne.

  • Chcę założyć konto na ICF jako firma, fundacja lub stowarzyszenie. Co muszę zrobić?

    Jeżeli reprezentujesz przedsiębiorstwo lub organizację, to w formularzu "Zakładanie konta" podaj swoje imię, nazwisko oraz adres e-mail (najlepiej podmiotu, który reprezentujesz lub w domenie, którą posługuję się podmiot).

    Po rejestracji będziesz miał możliwość uzupełnienia danych firmy albo organizacji na swoim profilu. Pamiętaj, że możesz zostać poproszony o przekazanie dodatkowych informacji uwiarygadniających Twoje konto (np. KRS, pełnomocnictwa).

  • Czy konto na ICF jest darmowe?

    Założenie i prowadzenie konta oraz tworzenie zbiórek jest i zawsze będzie darmowe. Pobieramy jedynie prowizję z wpłat na Twoją zbiórkę w wysokości 6%. Jest ona nam niezbędna do funkcjonowania serwisu oraz realizacji opłat bankowych i dla operatorów płatności. Możesz ją uwzględnić w kwocie Twojej zbiórki.

  • Czy mogę reklamować kampanię na Facebooku i innych portalach? Jak ją promować?

    Jasne! Prawie każda możliwość zwiększenia szansy na uzyskanie niezbędnej kwoty jest dozwolona. Jeżeli potrzebujesz więcej informacji lub pomysłów w tej kwestii, to sięgnij do naszego poradnika Promowanie zbiórek w e-fundraisingu.

Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie